Galeria:



Jest to jeden z najoryginalniejszych obiektów Gdanska. Stanowi zabytek kultury materialnej i symbol stosunków spolecznych. Jego osobliwy ksztalt od wieków wabi przechodniów, ciekawi podrózników, zdobi zdjecia.

Poczatkowo byla to warowna brama o dwóch poteznych basztach chroniaca miasto od strony portu. Ponadto od polowy XV wieku byla ona zaopatrzona w drewniana maszynerie zurawiego dzwigu, który prawie przez 5 wieków w porcie przeladowywal towary. Mechanizm tego dzwigu skladal sie z konopnej liny, systemu bloków i dwóch kolowrotów wprawianych w ruch przez zurawników - portowych robotników. Co do grosza liczone byly obroty Zurawia, zapisywane w gdanskich ksiegach, na dworach i gieldach.

Po II wojnie swiatowej Zuraw zostal odbudowany przez gdanskie Pracownie Konserwacji Zabytków i Zaklad Historii Architektury Politechniki Gdanskiej. Odrestaurowany Zuraw stal sie najwyzszej klasy muzealnym unikatem portowej techniki, a od 20 lipca 1962 r Zuraw zostal siedziba Muzeum Morskiego w Gdansku, które z czasem wlaczono w poczet czlonków International Association of Transport Museums.